Profesionalios plaukų priežiūros priemonės ir įrankiai
Parfumerija, kosmetika ir galanterija
Buitinės chemijos ir higienos prekės
Odos priežiūra žiemą
Paskelbta:2019-12-01

Žiema - rimtas viso organizmo išbandymas, bet pirmasis „smūgis" atitenka odai, kuri ne veltui vadinama apsauginiu sluoksniu. Pati švelniausia ir pažeidžiamiausia jos dalis - mūsų veidas - atsidūria priekinėje fronto linijoje nelygioje kovoje su vėju, sniegu ir šalčiu. Kad nepatyrtume pralaimėjimo šioje dvikovoje, žiemą būtina ypatingai prižiūrėti veido odą, atsižvelgiant į apykaitos procesus odos ląstelėse.  Priešingu atveju neišvengiami paraudimai, šerpetojimai ir kiti nemalonumai.

Kas gi vyksta mūsų odoje žiemą ir kuo skiriasi odos priežiūra žiemą ir vasarą? Pabandysime atsakyti į šį klausimą. Šiltas metų laikas - pats jaukiausias viskam gyvam. O štai žiemą pasidaro šalta, vėjas pūčia stipriau, ore sumažėja deguonies, staigiai keičiasi drėgnumas. Tai palieka pėdsakų rankų ir ypatingai veido odoje, kuris turi tiesioginį kontaktą su išoriniu dirgikliu.

Pirma. Sausas šaltas oras aktyviai atima iš odos drėgmę, dehidratuoja ją. Kadangi esant žemoms temperatūroms sulėtėja epidermio ląstelių atsinaujinimo greitis, tampa aišku, kodėl oda atrodo sausa ir šiurkšti.  

Antra. Šalčio poveikio pasėkmė - odos raginio sluoksnio sustorėjimas - tokiu būdu ji bando apsisaugoti, o galiausiai atrodo šiurkštesnė negu vasarą ir praranda glotnumą.

Trečia. Veikdamas veido odą, neigiamos temperatūros oras sumažina riebalinių liaukų aktyvumą. Pasėkmė - suplonėja apsauginė hidrolipidinė plėvelė, ir oda tampa mažiau elastinga ir  daug jautresnė.

Ir galiausiai, žiemą mūsų veidas yra veikiamas daugelio išorinių dirgiklių, pirmiausia ledinių mikrokristalų. Oda tampa dar ir lengvai pažeidžiama, ir neretai pasidengia raudonomis dėmėmis. Visa tai byloja apie tai, jog keičiasi odos tipas - ji tampa daug sausesnė, negu vasarą.

Nemaloniausia, kad žiemą oda ir sensta greičiau, juk visos aukščiau išvardytos priežastys trikdo atsinaujinimo procesus - oda gali anksčiau susiraukšlėti, prarasti tonusą. Jeigu susiruošėte į kalnus, tai situacija paaštrėja dar ir dėl aktyvių, negailestingų saulės spindulių. Taip kad „šaltis ir saulė" nuostabu tik žiūrint iš poetinės-romantinės pusės, o odai tai tikras košmaras. Kaip gi su juo kovoti?

 

       Ruošk roges vasarą

Visų pirma, odą žiemai reikia paruošti, ir geriausia iš anksto. Kuo geresnės ji būklės, tuo lengviau perneša žiemos sunkumus. Idealu kai oda normaliai sudrėkinta, t.y. minkšta ir glotni, jos riebalinės liaukos turi užtikrinti pakankamą elastingumą, o optimalus vitaminų kiekis - palaikyti jos tonusą ir stangrumą. Jeigu odai kažko trūksta, atlikite kelis veiksmus:  

-          Tuo atveju, jeigu oda atrodo dehidratuota, papildykite odos priežiūrą vakare intensyviai drėkinančiu serumu;

-          Jeigu jaučiate, kad riebalinių liaukų veiklos aktyvumas sumažėjo, pakeiskite savo naktinį maitinamąjį kremą į intensyvesnį;

-          Odą, atsiradus vytimo požymiams - suglebimas, drėgmės praradimas - geriausia prižiūrėti, naudojant „jauninamuosius" ir „vitaminizuotus" kremus, aišku jeigu jums virš 30-ies.

 

Nematoma apsauga

Sveikos odos paviršius visada padengtas ploniausiu savo gamybos „kremo" sluoksniu - taip vadinama hidrolipidine plėvele.  Lipidai - tai riebiosios rūgštys, gaminamos riebalinių liaukų. Šių liaukų veiklos rezultatas - susidaręs hidrolipidinis sluoksnis, kuris yra natūrali odos apsauga nuo išorinės agresijos ir klimato pokyčių. Jos terpėje žūsta didžioji dalis kenksmingų bakterijų ir mikrobų.

Bet ši hidrolipidinė plėvelė itin jautri šalčiams, ir priemonėms, naudojamoms odos priežiūrai. Būtent todėl prausiant ir valant veidą nuo kosmetikos rekomenduojama naudoti specialius tonikus, kurie neardo šio natūralaus apsauginio barjero. O kadangi žiemos periodu riebalinių liaukų aktyvumas sumažėja, papildoma apsauga bus labai naudinga.

Vienintelis būdas apsaugoti odą nuo šalčio - apsaugoti ją nuo vėjo ir šalčio tiesiog mechaniniu kremo barjeru. Kadaise šiaurės tautos tepdavo veidą storu riebalų sluoksniu. Šiandien mes turime specialius „žiemos" kremus, kuriuos dar vadina barjeriniais. Tokios priemonės, specialių komponentų dėka (serina arba NMF - natūraliai drėkinantis faktorius), sugeba palaikyti būtiną drėgmės lygį, o taip pat, didelės augalinių aliejų ir riebalų koncentracijos dėka,  tiesiog „apkloti" ją nuo blogo oro.

Jeigu nusprendėte praleisti žiemos atostogas saulėtuose rajonuose, pavyzdžiui kalnuose, prie šių kremų pridėkite dar ir priemones su UV filtrais. Ir, aišku, nepamirškite apie lūpas. Be to, higieninis lūpdažis arba lūpų balzamas taip pat pagelbės kai stipriai šerpetoja veido oda - reikia paskirstyti tokią priemonę plonu sluoksniu ant sausų odos vietų kaip naktinį kremą.

 

Bet tik to nepakanka. Net jeigu dieną lauke Jūsų oda patikimai apsaugota, namuose jai taip pat reikalinga rūpestinga priežiūra. Naktimis veido odą būtina maitinti minkštinamuoju ir drėkinamuoju kremu, geriausia su vitaminais, kuris atstatys jos lipidines (riebalų) atsargas. Be to, įsidėmėkite taisyklę, žiemą nauodti kaukes dažniau negu vasarą. Kartą per savaitę atlaisvinkite odą nuo raginių žvynelių, naudojant šveičiamąją kaukę arba šveitiklį. Du kartus per savaitę pageidautina palaikyti odą intensyviomis drėkinamosiomis kaukėmis, juk odos pagrindinis žiemos priešas - dehidratacija.

 

               Ne tik veidas

Paslėpti po vilnoniu megztiniu kūnas ir plaukai po kepure taip pat „jaučiasi" ne itin jaukiai. Kūno oda gali pradėti šerpetoti, mechaniškai  - veikiama audinio ir fiziškai - karšto vandens, be to kai šalta padidėja prakaito išsiskyrimas. Išeitis - nė vienai dienai nepamiršti apie maitinamąjį kūno balzamą, pakankamai šiltą dušą ir intensyvaus dezodoranto naudojimą.

Pėdoms naudingos kassavaitinės vonelės su ąžuolo žievės nuoviru arba kitais antiseptiniais tirpalais. Tai padės išvengti jų per didelio prakaitavimo. Kalbant apie plaukus, šaltuoju metų periodu geriau išryškėja jų tipas. Jeigu vasarą skirtumas tarp šiek tiek riebaluotų šaknų ir sausų galiukų nekrito į akis, tai žiemą skirtumas akivaizdus. Greičiausiai, skirtingai nei oda, plaukai tampa riebesni.

Vienok jokiais būdais nemažinkite galvos plovimų skaičiaus - ševeliūra visada turi būti švari. Bet, tikriausiai, reikėtų pakeisti šampūną (prisiminkite, kad rinktis šampūną reikia atsižvelgiant į galvos odos būklę),  o taip pat dažniau maitinti plaukų galiukus balzamais ir kaukėmis.

Ypatingą dėmesį reikia skirti rankų odos priežiūrai - lygiai taip pat kaip veidas, mūsų rankų plaštakos itin jautrios išoriniam poveikiui. Bet skirtingai nei veidas, rankų oda turi mažiau riebalinių liaukų  ir todėl turi daug plonesnę ir silpnesnę hidrolipidinę plėvelę. Taip pat rankų plaštakų epidermyje yra mažai vandens - 4-5 kartus mažiau nei veido oda. Čia pat pridėkite valomųjų priemonių poveikį ir kitus dirgiklius - nenuostabu, kad mūsų rankų oda dažnai būna dehidratuota.

Vis dėlto, rankų odos priežiūra yra gana paprasta ir neužima daug laiko - pakanka laikytis tam tikrų taisyklių. Visų pirma, nevenkite šiltų pirštinių - Jūsų rankos neturėtų lauke šalti. Antra, atliekant namų ruošos darbus - skalbimas, tvarkymas, indų plovimas - būtinai mūvėkite buitines gumines pirštines. Ir svarbiausia, ryte ir vakare naudokite apsauginį ir maitinamąjį rankų kremą.  

 

     Odos priežiūros patarimai

Pabaigoje pateikiame kelis veido odos priežiūros patarimus.

-          Pusvalandį ar valandą prieš išeinant į lauką, būtinai patepkite odą apsauginiu kremu. Tai turi būti būtent „žiemos" kremas, jokiais būdais vietoj jo negalima naudoti „vasarinį" drėkinamąjį kremą, skatinantį drėgmės kaupimąsį prie odos.

-          Kaip apsauginį kremą galima naudoti kreminę pudrą, kuri leidžia odai laisvai kvėpuoti, bet tuo pat metu yra fizinė kliūtis šaltam orui. Neblogai, jeigu į šią kovą su šalčiu  įsitrauks dar ir biri pudra. Renkantis veido priemones, nepamirškite atsižvelgti į pasikeitusį Jūsų odos tipą.

-          Nenaudokite prausimuisi vandenį iš čiaupo - šiam tikslui labiau tiks porelė „pienelis-tonikas". Taip pat šiam tikslui galima naudoti kosmetinį ledą, kurį lengvą pasigaminti savarankiškai iš žolelių užpilų - ramunėlių, mėtų, lakišiaus, jonažolės, šalavijo ar net arbatos.

-          Nepamirškite apie vitaminus - tai pagrindinė sudedamoji fermentų, kurie „prižiūri" visus apykaitos procesus organizme, taip pat ir ląstelių atsinaujinimo procesą, dalis. Vitaminų stoka provokuoja odos senėjimą, todėl jų trūkumą būtina pildyti ir iš vidaus, vartojant įvairius polivitaminų kompleksus ir būtinus produktus, ir iš išorės, naudojant vitaminizuotą kosmetiką.